Samorząd lekarski zawsze wspierał medyków, choć teraz – w dobie pandemii – zadań przybyło. Trudno było zwłaszcza na początku, kiedy brakowało podstawowych rzeczy – maseczek, środków ochrony osobistej. Izba Lekarska pozyskiwała ze środków własnych, ale też od sponsorów środki ochrony indywidualnej, które były rozdawane medykom w regionie. Samorząd jest też platformę informacyjną w sprawach dotyczących zagrożeń związanych z tą nową chorobą.

Priorytet lekarzy i lekarzy dentystów stanowi służba pacjentom. Samorząd zaś stara się na bieżąco rozwiązywać problemy i trudności, jakie pojawiają się w związku z pandemią. Jednak największym problemem są braki kadrowe. To wiąże się z dużym przeciążeniem pracą aktywnych lekarzy, pracują obecnie również ci, którzy są już w wieku emerytalnym. To największe wyzwanie dla samorządu – aby lekarzy przybywało.

Izba Lekarska w Olsztynie rozwija się cały czas – prowadzi bogatą ofertę szkoleniową w ramach kształcenia ustawicznego, ale dba też o integrację środowiska organizując imprezy i zajęcia, dzięki którym lekarze mogą realizować swoje pasje – muzyczne, malarskie, czy sportowe. Bardzo ważna jest również współpraca z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – jego absolwenci zajęli drugie miejsce w Polsce na Lekarskim Egzaminie Końcowym, co jest ogromnym sukcesem.