Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie zdmuchuje 20 świeczek z urodzinowego tortu. Jubileuszowe uroczystości były okazją do wspomnień, podsumowań i spotkania się ze wszystkimi, którzy 20 lat temu postanowili zmienić rzeczywistość edukacyjną niepełnosprawnych dzieci. „20 lat temu po prostu nie mieliśmy nic, nie mieliśmy warunków do tego, żeby nasze dzieci się uczyły, żeby miały swoje miejsce godne w życiu i stąd zaistniała nasza myśl. Spotkaliśmy się z takim celem, żeby te dzieci tak jak każde inne dziecko mogło się uczyć, żeby miało rehabilitację, żeby miało zajęcia” – mówi Urszula Przekwas, współzałożycielka ZPE. „Zaczynaliśmy jako grupa osób, która się spotkała, żeby coś zrobić. Teraz, po 20 latach, z czystym sercem mogę powiedzieć, że kończymy jako przyjaciele, którzy razem doprowadzili do takiego dzieła” – dodaje Jerzy Michno, również współzałożyciel Zespołu.

W 2002 roku Zespół Placówek Edukacyjnych był pierwszą w Polsce publiczną szkołą dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami

sprzężonymi. Dzięki pomocy przyjaciół, placówka rozwijała się w błyskawicznym tempie. „Otwieraliśmy placówki, gdy nasi uczniowie rośli, więc jak skończyli szkołę podstawową, okazało się, że trzeba coś jeszcze zaproponować naszym uczniom, czyli otworzyliśmy gimnazjum. Jak się okazało, potem oni znowu urośli, jak wszyscy uczniowie na świecie i otworzyliśmy szkołę przysposabiającą do pracy” – wspomina Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.

Dziś do Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie uczęszcza ponad 300 uczniów. „Obserwuję uczniów od przedszkola przez szkołę podstawową do liceum i po prostu patrzę na to z takim wzruszeniem, że oni od takich maluszków rozbrykanych potem zachowują się jak dojrzała młodzież. Siedzą sobie, rozmawiają, czytają książki. To jest coś wspaniałego” – podkreśla Agnieszka Nowokuńska, nauczycielka w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Na jubileuszowej gali nie zabrakło honorowych gości – przedstawicieli władz miasta i województwa, parlamentarzystów i dyrektorów miejskich placówek. „Widzimy, że placówka jest wyjątkową w naszym kraju, wyjątkową na Warmii i Mazurach, a przede wszystkim cieszymy się, że taka placówka jest w Olsztynie. Chciałbym życzyć dalszego, wspaniałego rozwoju, dużo optymizmu, radości, szczęścia wszystkim podopiecznym, wszystkim dzieciom, jak i osobom dorosłym, które uczęszczają do tej placówki” – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Jednym z głównych punktów uroczystości był występ Teatru Tańca ,,AUTentYcZni My", który jest jednym z najważniejszych teatrów

osób z niepełnosprawnościami w Polsce. „Przez te 10 lat nasz dorobek potężnie urósł. Cieszymy się, że goście, którzy przychodzą do nas, stali się przyjaciółmi nie tylko Zespołu Placówek Edukacyjnych i Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, ale widzami Integracyjnego Teatru Tańca” – mówi Anna Wangin-Dmyterko, koordynatorka teatru. Aktorzy Teatru Tańca „AUTentYcZni My” pracują nad 9 już spektaklem. Jego premiera odbędzie się 20 grudnia.