Integracyjny Teatr Tańca „AUTentYcZni My”  funkcjonuje już od ponad 10 lat. Jego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań  taneczno-ruchowych oraz aktorskich osób z autyzmem. To właśnie dzięki takim inicjatywom osoby z niepełnosprawnościami mogą poznać siebie i rozwijać się artystycznie. Najnowszy spektakl pod tytułem „Dziewczyna w oknie” był już dziewiątym przedstawieniem tego wyjątkowego teatru. „Ten teatr to taka duma. Duma z naszych uczniów, wychowanków, z naszych pracowników, ale również z tego, że sztuka osób z niepełnosprawnościami może być bardzo istotna, zarówno w ich życiu, jak i w życiu całej społeczności” – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

„Dziewczyna w oknie” to współczesna próba odtworzenia „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Sztuka porusza wiele istotnych tematów, takich jak między innymi depresja spowodowana pandemią, samotność, trudności wynikające z dojrzewania, a także brak wrażliwości, empatii, czy wsparcia najbliższych. Sztuka została napisana specjalnie dla mieszkańców Olsztyna. „To jest nawiązanie na początku do świata, jak może wyglądać świat idealny, po czym jak życie się zmienia i jak jesteśmy nieczuli, obojętni, właśnie w tym takim pięknym okresie, przedświątecznym” – mówi Anna Wangin-Dmyterko, koordynatorka teatru.

Sztuka „Dziewczyna w oknie” poprzez ruch i taniec pokazała, jakimi wartościami warto się kierować w życiu. W przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia zaangażowanych było ponad 80 osób, z czego na scenie wystąpiło prawie 50. Istotny wkład w sztukę mieli gościnnie zaproszeni artyści oraz grupa „Wiedźmuchy”.

Spektakl „Dziewczyna w oknie” został współfinansowany ze środków PFRON będącego w dyspozycji Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na podstawie umowy z dnia 17 sierpnia 2022 r. w kwocie 30 000 zł oraz środków własnych Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. Projekt trwał od 1 września 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.