Rozwój oraz nauka przez doświadczanie – to jedne z najważniejszych wartości, jakie wyznaje Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Od kilku lat szkoła uczestniczy w projekcie Erasmus+. Pedagodzy oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych zagranicznych placówek biorą udział w lekcjach i warsztatach, obserwując, jak funkcjonują różne systemy oświatowe.

Tym razem olsztyńska placówka gościła kadrę nauczycielską i młodzież z czeskiej szkoły Motylek w Koprivnicach. „Przyjechaliśmy tutaj w ramach programu Erasmus+. Jest to program wymiany uczniowskiej, gdzie szkoły poznają się nawzajem, dzielą się swoimi doświadczeniami, uczą się od siebie tego, co jak działa, jak pracuje się z dziećmi, tak aby wzbogacić siebie nawzajem” – mówi jana Dětská, pedagog szkoły Motylek. „Na tej kanwie osnuwamy zajęcia, na tej kanwie wymieniamy się informacjami o tym, jak pracują nauczyciele w Czechach, jak pracują nauczyciele w Polsce. Ale również w tym projekcie uwzględnieni są dzieci i młodzież, czyli oni też uczestniczą w tej wymianie. To bardzo wartościowy projekt” – dodaje Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.

Goście z Czech zwiedzili olsztyńską szkołę, zobaczyli jej wyposażenie, a co najważniejsze – uczestniczyli w licznych zajęciach i wydarzeniach. Dla nauczycieli i przede wszystkim dla uczniów była to wyjątkowa okazja do przełamania kulturowych barier i poznania swoich zagranicznych rówieśników. „Oni też chcą uczestniczyć, chcą wziąć udział w lekcji tak. Nie wystarczy im, że ktoś im opowie, jak jest w Polsce, jak się uczą dzieci w Polsce. Dzisiaj mieli okazję to przeżyć sami uczestniczyć w lekcjach sami. To jest najlepsze doświadczenie” – podkreśla Magda Jaroszewska, koordynator programu Erasmus+.

Czerpanie pomysłów i inspiracji na rozwój edukacji osób ze szczególnymi potrzebami oraz zawieranie przyjaźni z podobnymi placówkami w całej Europie, to największa wartość projektu Erasmus+.