Polskie firmy potrzebują fachowców. Aby więc zachęcić młodych ludzi do wybrania branżowej ścieżki zawodowej, w Centrum Szkoleń Branżowych w Olsztynie zorganizowano Miasteczko Zawodów i Umiejętności. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Roku Umiejętności oraz Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery. „Zaprosiliśmy ich po to, żeby pokazać nasze zawody, które są deficytowe, czyli takich, których brakuje na rynku pracy” – mówi o idei Miasteczka Bożena Piątek, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. „Wiemy, że na rynku potrzeba pracy jest bardzo potrzeba dobrych fachowców, dobrych umiejętności zawodowych. Są one też bardzo dobrze płatne” – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W targach zawodów wzięła udział młodzież 8 klas szkoły podstawowej, ale również osoby szukające nowej ścieżki zawodowej. Ważnym punktem było stoisko Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, na którym uczestnicy mogli dokładnie przyjrzeć się poszczególnym zawodom oraz poznać specyfikę rzemiosła. „Rzemiosło w swoim katalogu ma 140 kwalifikacji zawodowych, w sensie zawodów i w 49 kwalifikacjach, jako Izba Warmińsko-Mazurska  egzaminujemy, więc uważam, że jesteśmy organem, który scala i współpracuje z tymi szkołami zawodowymi, z branżami” – podkreśla Adam Przybysz, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Warmińsko-Mazurska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości zaprezentowała 4 branże rzemieślnicze: fryzjerską, krawiecką, meblarską oraz samochodową, w których to widać braki specjalistów. Praca w rzemiośle często oznacza dobre zarobki i prestiż, więc warto zachęcać młodych ludzi do wybrania takiej ścieżki kariery.

Miasteczko Zawodów pokazało, że warto wybrać rzemiosło. Ponadto przynależność do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości może znacząco ułatwić start kariery.