Jest to możliwe m.in. dzięki planowanemu uruchomieniu w połowie roku spalarni odpadów oraz dzięki wygenerowanej w ubiegłym roku nadwyżce. W instalacji przy ul. Bublewicza ciepło będzie wytwarzane z alternatywnego paliwa, powstającego w sąsiednim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Dotychczas, aby pozbyć się tony biopaliwa, gmina musiała wydać 600-820 złotych. W związku z trwającym już od grudnia rozruchem instalacji - RDF trafia tam już teraz, za co Olsztyn płaci 350 zł za tonę, a gdy ITPO zostanie zakończone koszt będzie nie większy, niż 400 złotych za tonę. Między innymi dzięki temu stawki zmniejszą się z 11,10 złotego do 9,80 złotego za m3 zużytej wody, od którego naliczana jest opłata za odbiór odpadów.

- Mieszkańcy nie muszą podejmować żadnych działań w związku z tą zmianą. Wyślemy wszystkim zawiadomienia z wyliczeniem nowych opłat. - informuje Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna - Stawki zwolnień dla członków rodzin wielodzietnych oraz osób kompostujących bioodpady, a także stawki za pojemniki i worki deklarowane na niezamieszkałych częściach nieruchomości, pozostaną na niezmienionym poziomie.

Harmonogram odbioru odpadów, oraz wszystkie informacje związane z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi znajduje się na stronie czysty.olsztyn.eu