Jodek potasu trafił do Olsztynka. Zarówno w mieście, jak i w gminie wyznaczono punkty, do których w przypadku zagrożenia będą mogli zgłosić się mieszkańcy. „Obecnie żadne zagrożenie nie występuje, my się oczywiście przygotowujemy na różne warianty i to, co trzeba powiedzieć, to że przede wszystkim to są procedury, które obowiązują w ogóle na wypadek skażenia radioaktywnego, my te działania w gminie Olsztynek podjęliśmy, mimo że na dziś takiego zagrożenia nie ma” – podkreśla burmistrz Olsztynka Robert Waraksa.

O ewentualnym zagrożeniu mieszkańców uprzedzą m.in. sygnały dźwiękowe. „One będą w postaci takiej, że będzie przez trzy minuty dźwięk i on będzie modulowany, a do tego będzie informacja w mediach wszelkiego rodzaju, oprócz tego też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na telefony komórkowe przesyła tzw. alerty, w których jest opisane, jak mamy się zachowywać, co mamy robić” – wyjaśnia Stanisław Figielski, pracownik ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Olsztynku.

Jodek potasu stosuje się m.in. w przypadku awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia bardzo szkodliwego, radioaktywnego jodu. Bardzo ważne jest jednak, aby preparat zażyć dopiero w sytuacji zagrożenia. „Nie zaleca się przyjmowania jodku potasu profilaktycznie, czyli przed ewentualnym zdarzeniem, powinno się go przyjąć zgodnie z zaleceniami w momencie zagrożenia. Jest to jodek stabilny, czyli w cudzysłowie biorąc „dobry”, „prawidłowy”. Przyjmując go zabezpieczamy tarczycę. Nie dopuszczamy do gromadzenia się jodku radioaktywnego” – mówi Dorota Gruszczyńska, dyrektor Gminnego Centrum Zdrowia w Olsztynku.

Mieszkańcy nie muszą się obawiać, zapasy jodku przygotowano w ten sposób, by każdy mógł w porę otrzymać preparat. W Olsztynku zorganizowano łącznie 8 punktów dystrybucji tabletek, w tym cztery główne punkty dla czterech osiedli. Są to kolejno: dla Osiedla nr 1: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich, dla Osiedla nr 2: Przedszkole Miejskie w Olsztynku, dla Osiedla nr 3: Gminne Centrum Zdrowia oraz dla Osiedla nr 4: Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Preparaty dla dzieci i młodzieży wydawane będą w poszczególnych placówkach edukacyjnych.

Szczegółowe informacje na temat punktów dystrybucji jodku potasu, dawkowania i przeciwwskazań znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Olsztynku